Я роблю так
Острів власних думок
1. Метод «Дешифратор»
Розшифрувати слово, користуючись цифрою, яка закріплена за певною буквою українського алфавіту: 30, 1, 22, 23, 33 (Щастя)
2. Робота з тлумачним словником
Щастя, я, с.
1. Почуття або стан найвищого, повного вдоволення.
2. Сприятливий збіг обставин; талан, успіх.
3. Метод «Асоціативний кущ»
- Які асоціації викликає у вас слово щастя?
4. Метод «Мозкова атака»
- У ваших репліках, що таке щастя, я почула свого кохання, любов. Що, на вашу думку, означає поняття кохання? (Гармонійні взаємовідносини, повага особистості, наявність спільних інтересів, прагнень; спільне виховання дітей; виконання домашньої роботи; захоплення розумом та характером один одного, відповідальність, турбота, моральна чистота, довіра, вірність, відданість)
5. «Скарбничка мудрості»
Пригадайте афоризми, ключовим словом яких є щастя, кохання, любов.
«Жодна людина нещаслива, якщо вона не вважає себе щасливою». (М. Аврелій)
«У споруді людського щастя дружба зводить стіни, а любов утворює купол». (Козьма Прутков)
«Тільки закоханий має право на звання людини». (О.Блок)
«Любов приносить щастя тільки відважним, тільки тим, хто, не знаючи сумнівів, кидається в її вир. Любов же боягуза обпалена страхом і розрахунком. Він не заслужив і крихти щастя». (Ч.Амірейджибі)
«Кохання має свої закони розвитку, свій вік, як життя людське. У нього є своя розкішна весна, своє спекотне літо, нарешті, осінь, яка для одних буває теплою, світлою і родючою, для інших – холодною, гнилою і безплідною». (В.Бєлінський)
«Любов ніколи не вимагає, вона завжди дає. Любов завжди страждає, ніколи не виражає протесту, ніколи не мстить за себе». (Мохандас Ганді)
«Від кохання до жінки народилось все прекрасне на землі». (М.Горький)
«Владна над люблячим тільки любов!». (Й. Гете)
«Мало – бачити. Мало – розуміти. Треба любити. Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові». (Гр. Тютюнник)
«Якщо тебе ніколи не охоплювало бажання обійняти всю землю, прилащити бродячого собаку, підняти із землі зірваний листок і цілувати його – значить, ти ще не любив». (Гр.Тютюнник)
6. Метод «Міні-дискусія»
Ваша думка для мене неприйнятна, проте за ваше право висловлювати її я готовий пожертвувати власним життям.
Вольтер
І.Я. Франко створив перлину української інтимної лірики – збірку «Зів’яле листя», ліричний герой якої ніби розриває жмуток за жмутком, розкидає зів’яле листя своїх пісень, щоб воно, підхоплене вітром щезло безслідно. Чому безслідно? Чому так жорстоко? Які почуття переживає автор збірки? Який спільний мотив об’єднує більшість його поезій? (Мотив нерозділеного кохання у поезіях «Ой ти дівчино з горіха зерня», «Чого являєшся мені у сні?». Це проявляється у настрої героя: сум, біль, відчай, горе.)
6-А . Психологічний практикум
Джаред Лето писав: «Я не розумію, чому це називають розбитим серцем. Таке відчуття, що і всі кістки зламані теж». На щастя, психологами розроблені поради, як пережити стан нерозділеного кохання без стресу.
(По-перше, до цього слід поставитись по-філософськи: не кидатись з вікна, не рвати на собі одяг і волосся, не лізти у петлю. Постаратися прийняти ситуацію так, як є. з філософської точки зору закоханість можна розцінювати як короткочасне божевілля або хворобу.
По-друге, не слід домагатися відповідного почуття, бо в кращому разі ви опинитесь у смішному положенні. Жалість не має з любов’ю нічого спільного. Любов або є, або її немає. Вона не з’являється на знак подяки й не зникає, й не зникає, якщо кохана людина робить щось не так.
По-третє, постарайтесь не забувати, що інша людина – це не ваша власність. Кожна людина сама вибирає якою їй бути і з ким їй бути.
По-четверте, не варто створювати проблем через прояв своїх почуттів, закоханість рано чи пізно мине, а проблеми, які ви створили, іноді доводиться вирішувати набагато довше.)
- Кохати – означає бути глибоко прив’язаним до когось, мати велику симпатію до особи іншої статі. Кохати і бути коханим – справжнє щастя, до якого прагне людина. Чи можливе щастя без страждань? (Щастя не вистраждане не буде сприйматися серйозно, ним можна нехтувати, бо воно дісталось легко…)
- Чи може людина стати творцем свого щастя?
6-Б. Метод «Дешифратор» + «Мікрофон»
- Розшифрувати слово, користуючись цифрою, яка закріплена за певною буквою українського алфавіту: 24, 15, 21, 1, 6, 7, 18, 7 (украдене).
- Додавши перше та друге слово ми отримаємо словосполучення украдене щастя. Чи може щастя бути украденим? Як живеться людині, у якої вкрадено щастя. І чи взагалі можна вкрасти ЩАСТЯ? (Висловлювання думок ланцюжком)
7. Метод «Займи позицію»
- Перед вами геометрична фігура трикутник. З давніх-давен вона асоціюється з любовним трикутником. Закоханих двоє, а граней три. Отже, одна зайва. У п’єсі І.Франка «Украдене щастя» «зайва» грань – це Микола? Ганна? Михайло?
Микола Задорожний, наймит, селянин – бідняк, що вирізняється надзвичайною смиренністю, терпеливістю, працелюбством, шляхетністю, богобоязливістю. Хіба не варта людина, володіюча такими якостями характеру, людського щастя?
Його опонент – Михайло Гурман – високий, красивий, вольовий, мужній парубок , який змушений йти до війська через чужі інтриги. «Ся любов була моїм одиноким, найдорожчим скарбом, вона могла би була з мене зробити доброго, порядного чоловіка. А ти, Миколо, ти до спілки з тими нелюдами вкрав мені те одиноке щастя…», – з жалем констатує він. Хіба ж і він не вартий щастя?
Залишається вона – Анна. Навколо її особи розвивається весь сюжет твору. Отже, спробуймо відповісти : «Якою ми бачимо Анну? Легковажною, аморальною жінкою, що зрадила чоловіка? А може, безвольною істотою, яка, перебуваючи в полоні почуттів до Михайла, втрачає контроль над собою? Чи жінкою, яку можна зрозуміти, виправдати і яка заслуговує співчуття.
(Кожна група робить власний висновок. Варіант: Подаючи твір на конкурс, Іван Франко написав девіз: «Ти сліпий на очі, на вуха і на розум» – цитату з «Царя Едіпа» Софокла. Цим він хотів сказати, що кожен з героїв опинився у межовій ситуації вибору, кожен обкрадений долею і у своєму прагненні будь-якою метою здобути щастя уподібнюється сліпому Едіпу, доля над яким насміялася).
8. Творча робота «Сенкан»
Варіант 1.
Щастя
Легкокриле, хвилююче, далеке
Манить, кличе, чарує
Ніжним леготом у душу ввіходить
Ілюзія
Украли
Рідне, єдине, найкраще
Віру, надію, любов
І світ вже не казка – пустельне відлуння
Примара, оазис, міраж
Щастя